1. خانه
  2. >
  3. تاروت
  4. >
  5. فال قهوه- ریشه تاریخی آن و نکته های فال قهوه

فال قهوه- ریشه تاریخی آن و نکته های فال قهوه

فال قهوه

ریشه تاریخی فال قهوه

یکی از معروف ترین و قدیمی ترین روش های پیشگویی به فالگیری با فال قهوه برمی گردد. که با استفاده از باقی مانده های قهوه ی ترک در ته فنجان این نوع فال که به فال قهوه معروف است گرفته می شود.

فال قهوه که با خواندن علایم واشکال در باقی مانده های قهوه انجام می گیرد را تاسیوگرافی می نامند که برگرفته از کلمه ی انگلیسی فنجان است.

پیشگویی های فال قهوه معمولا دقیق و کامل است، زیرا اطلاعاتی را از گذشته حال و آینده به همراه دارد. این نوع فال پر طرفدار ریشه در هنر تفسیر تفاله چای در چین باستان دارد. پیش از اینکه فال چای در میان راهبان مرسوم شود، آنها چای را در فنجان هایی زنگوله ای می نوشیدند با بررسی نقوش ایجاد شده به پیش بینی اینده می پرداختند.

این شیوه پیشگویی بعدها در نزد اعراب و با استفاده از تفاله قهوه مرسوم شد. دانه قهوه برای اولین بار توسط اعراب و در حدود سال ۶۰۰ میلادی کشف شد و کاشتن و نوشیدن آن تا سال ها در انحصار آنها بود.
در اواخر قرن هجدهم قهوه راه خود را به اروپای غربی و قاره ی آمریکا باز کرد و به عنوان یک نوشیدنی شناخته شده مورد استفاده قرار گرفت.

فال قهوه tasseography

فال قهوه

در یونان، ارمنستان، ترکیه، ایران، روسیه و یوگوسلاوی این فال رواج دارد. در پیشگویی با فال قهوه از قهوه ی ترک آسیاب شده استفاده می شود.

طالع بینی یا پیشگویی با فال قهوه در کشور های مختلف به روش های متفاوت انجام میگیرد، اما معمولی ترین روش فالگیری با فال قهوه بدین صورت است که قهوه را می نوشند و مقداری از مایع غلیظ قهوه رو برجای می گذارند و با برگرداندن فنجان اشکال پدیدار می شود و شروع به پیشگویی می کنند.

الگوهای ایجاد شده در داخل فنجان به بصیرت دیداری فالگیر بستگی داد و با توجه به معنی انها تعبیر میشود.

این را فراموش نکنید!

اگر فنجان قهوه را با عجله و بدون اینکه قصد خواندن اشکال فال قهوه را داشته باشید نوشیده شود، نمی توان معنای آن را خواند و پیشگویی کرد زیرا دانه های باقی مانده مفهوم خاصی را نمی دهند، تنها به مانند نقاط آشفته می باشند که بی هدف در ته فنجان قرار گرفته اند. بدین منظور برای فالگیری نیاز به تمرکز و نیت کردن برای پیشگویی با فال قهوه می باشد.

محرمانه نگه داشتن قهوه و فال آن در اعراب کاری کرده که تاریخ قهوه و ابن دانه های شگفت انگیز را به عنوان افسانه و داستان شناخته شود.

در ابتدا اعراب قهوه را از دانه های سبز و بدون بو دادن درست می کردند که نوشیدنی پیزی شبیه به چای بود. در اواخر قرن سیزدهم اعراب ها شروع به تفت دادن قهوه و آسیاب کردن آن کردند. از قضا گفته می شود که مردان عرب دانه های آن را برای رفع ناراحتی های زنان در دوره ی قاعدگی دم می کردند.

بعدها از یمن جایی که قهوه کشت می شد، ابتدا استفاده از دانه های قهوه از شبه جزیره ی عربستان و بعدا از طریق امپراتوری عثمانی به ترکیه گسترش یافت.

tasseography ، فال قهوه

اولین کافی شاپ = شناخته شدن جهانی آن

اولین کافی شاپ جهان به نام کیوا هان در سال 1475 در شهر قسطنطنیه افتتاح شد. زمانی که ترک ها مجبور شدند تا محاصره ی وین را در سال 1683 قطع کنند، 500 کیسه ی قهوه از خود به جای گذاشتند، یک تاجر لهستانی کارآمد از آن برای افتتاح اولین قهوه خانه ی جهان استفاده کرد

. قهوه به سرعت مورد انتخاب طبقه ی متوسط اروپا قرار گرفت و قهوه خانه هایی در همه جا تاسیس شد.

این نوشیدنی تبدیل به چیزی شد که در آن همه ی موضوعات و مسائل مهم و جزئی مورد بحث قرار می گرفت. باریستا به عنوان متصدی بار قهوه که نوشیدنی های مخصوص قهوه را درست می کردند ایجاد شد.

فال قهوه ( tasseography )

از آن زمان به بعد بود که زنان فالگیر وارد صحنه شدند هرکس که به دنبال پیشگویی و علم به آینده بود با یک کیسه ی کوچک لوبیای برشته برای گرفتن فال قهوه پیش یکی از این زنان می آمد ؛ هنر خواندن فنجان های قهوه که امروزه به آن فال قهوه می گوییم در آن زمان ظاهر شد.

با توجه به معروفیت و پیشگویی دقیق آینده با فال قهوه بعد از مدتی این فعالیت ممنوع شد، زیرا دیگران آن را جادوگری می نامیدند با ممنوعیت فال آن، هنر خواندن اشکال کف فنجان محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

شواهد گیاه شناسی نشان می دهد که قهوه ی عربیکا که امروز با آن فال عربیکا گرفته می شود از فلات اتیوپی مرکزی، چند هزار فوت بالاتر از سطح دریا نشات گرفته می شود. کلمه ی قهوه به حدود 1000 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

مردم امروزه با استفاده از فال قهوه به پیشگویی آینده می پردازند و با اینکه چندین هزار سال از قدمت این نوع طالع بینی و پیشگویی می گذرد، این فال انچنان قوی و مستحکم به بقای خود ادامه داده که تا به امروز همچنان مورد استفاده ی افراد جامعه قرار می گیرد.

افراد با کمک گرفتن از اشکال و همچنین با استفاده از کارت های تاروت و یا لنورماند پیشگویی های دقیقی را از آینده به خواستاران و دوستاران فال قهوه ارائه می دهند.

نوشتهٔ پیشین
کارت اوراکل- تاریخچه و مشخصات کامل آن
نوشتهٔ بعدی
روانشناسی رنگ ها – تاثیر و و قدرت باور نکردنی رنگ ها

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست