1. خانه
  2. >
  3. تاروت
  4. >
  5. کارت فال تاروت چیست ؟ انواع کارت تاروت، تعداد و تاریخچه

کارت فال تاروت چیست ؟ انواع کارت تاروت، تعداد و تاریخچه

تاروت چیست ؟

کارت تاروت (Tarot) اولین بار به عنوان تریونفی وبعدا تاروچی یا تاروک شناخته شد. این کارت فال در اوایل قرن پانزدهم در مناطق مختلف اروپا برای بازی هایی مانند تاروچینی ایتالیای، تاروت فرانسوی و کونیگروفن اتریشی استفاده می کردند، بسیاری از انها هنوز هم از کارت تاروت برای بازی استفاده می کنند.

در اواخر قرن هجدهم، بعضی از انواع کارت تاروت برای پیشگویی استفاده می شدند و فضای فالگیری منجر به رشد رموز مخفی این کارت­ها شده است.

کارت­های فال تاروت در اواخر قرن چهاردهم برای اولین بار احتمالا از مصر به اروپا وارد شدند. اولین سوابق کارت تاروت متعلق به 7631 در برن است و به نظر می رسد که به سرعت در اروپا گسترش یافت.

تعداد کارت و دسته های فال تاروت چند عدد و برای چیست ؟

مانند کارت پاسور رایج، تاروت شامل چهار خال است که بر اساس منطقه تقسیم بندی شده است. هر خال دارای چهارده کارت است؛ ده شماره ی کارت فال از شماره ی یک تا ده و چهار کارت شخصیت که شامل پادشاه، ملکه، شوالیه و جک یا نوباوه می باشد.

علاوه بر این کارت تاروت بیست و یک کارت فال و یک کارت جدا به نام ابله دارد که شماره ی آن صفر است. این بیست و دو کارت تاروت جزو دسته ی اصلی کارت تاروت می باشند.

.در گذشته در کارت تاروت تنها این بیست و دو کارت وجود داشتند، که دست کم شش قرن قدمت دارند؛ نشان دهنده ی انرژی و نیروی حیاتی و خرد موجود در کارت های تاروت است. که با وجود رواج کارت های مختلف هنوز مورد استفاده قرار می گیرند و دائما از کارت های تاروت برای پیشگویی استفاده می شود.

کارت های تاروت

تاروت مارسی

کارت های تاروت، راهنمای ما

انواع کارت های تاروت در درجه¬ی اول به منظور پیشگویی و طالع بینی مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از افرادی که از این کارت ها به منظور فالگیری استفاده می کنند معتقدند که این کارت ها پیوند باطنی با مصر باستان، کابالا، تانتارای هندی یا ای چینگ دارند.
اگرچه تحقیقات علمی شواهدی مستند از چنین ریشه ای یا استفاده از کارت تاروت برای پیشگویی در قبل از قرن هجدهم هیچ شواهدی پیدا نکرده است.کارت های بیست و دو گانه ی تاروت از سری اصلی آن، راهنمایان مهم سفر ما هستند.

بیست و دو کارت مصور که به هیچ کدام از چهار خال کارت تاروت تعلق ندارند و نام های آنها کنجکاوی انسان را برمی انگیزد، )کیمیاگر، سلطان بانو، عشاق، عدالت، به دار آویخته و غیره( هر کدام شماره ی خاصی برای خود دارند. وقتی کارت های اصلی تاروت را کنار هم بچینید انگار داستانی مصور برای تعریف کردن دارند.

انرژی کارت های مصور تاروت، متنی و خاموشند که سفر زندگی انسان به سوی تحقق خویشتن را بیان می کنند. اینکه چطور این موضوعات وارد دسته کارت های تاروت شدند که بیشتر به بازی می مانند، خود رازی است که سال های سال پژوهشگران بسیار را به تحقیق و مطالعه کشانده.

از این بیست و دو کارت تنها یک کارت در کارت پاسور امروزی باقی مانده که همان ابله و جوکر امروزی می باشد. این شخصیت عجیب که از دیرباز در کارت های تاروت بوده و امروزه در کارت های پاسور دیده می شود همچون یک فراری در ته دسته ی کارت ها زندگی می کند.

تاروت مارسی

تاروت مارسی یکی از قدیمی ترین آثار به جا مانده از کارت های تاروت است. این کارت های فال انقدر دوام ندارند که چند قرن را تاب بیاورند. تاروت مارسی یکی از قدیمی ترین طرح های موجود است.

کارت های قدیمی که در موزه ها نگهداری می شوند با هیچکدام از تاروت هایی که امروزه چاپ می شوند همخوانی ندارند. با این حال تاروت مارسی حس و حال و سبک طرح های اولیه را حفظ کرده.

است.دلیل دیگری که تاروت مارسی معتبر و اصیل می باشد این است که طراحی آن شخصی و فردی نیست، برخلاف دیگر تاروت های معاصر هیچ مدرکی وجود ندارد که شخص خاصی آن را به تصویر کشیده باشد و دلیل دیگر اینکه بر خلاف تاروت های معاصر کارت تاروت مارسی فاقد هر گونه متن توضیحی است. این کارت ها داستانی است که در قاب تصویر روایت می شوند، به مانند یک یادگاری قدیمی است که در گنجه پنهانش کردیم.

تاروت مارسی

کارت رایدر وایت

از دیگر طرح های به جا مانده از گذشته مربوط به تاروت رایدر وایت که مربوط به سال 1917 می باشد، که معروف ترین نوع کارت تاروت برای پیشگویی است. دیگر نام های این کارت فال وایت اسمیت یا تاروت رایدر می باشد.

تاروت رایدر وایت

تاروت رایدر وایت

بازی های کارت تاروت

اولین هدف کارت‌های تاروت برای بازی و سرگرمی بوده‌ است؛ شکل گیری نخستین قوانین پایه به دست « مارتیانو دا تورتونا » قبل از سال ۱۴۲۵ و بعد از آن به سال ۱۶۳۷ میلادی برمیگردد. بازی تاروت تفا.ت های فرهنگی بسیاری دارد.
تاروت در ایتالیا، از محبوبیت کمتری پیدا کرد؛ و در عوض تعداد بازی‌ها خارج از ایتالیا بسیار زیاد می‌باشد. تاروت فرانسوی (تاروک) نزد افراد بومی این کشور بسیار محبوب است و همچنین در اروپای مرکزی به‌طور گسترده ای بازی می‌شود.

جزوه کارت های تاروت

متنی که همراه این کارت های فال است معمولا، شرح نماد کارت هاست، اما همیشه تاثیر تصویر در کارت های فال بسیار بیشتر از متن و کلمات است. به عبارت دیگر، اینطور به نظر می رسد که کارت های تاروت برای بیان مصور برخی مفاهیم کلامی به کار برده شده اند.

در واقع اینطور نیست که کارت های تاروت خود به خود از ناکجا ظاهر شده باشند و بعد کسی بر اساس آن ها متن هایی نوشته باشد. به همین دلیل شخصیت ها و تمام اشیایی که در این کارت ها به تصویر درآمده اند بیشتر تمثیل هستند تا نماد؛ یعنی این تصاویر تاروت مفاهیمی کلامی را شرح می دهند نه احساسات، و دیدگاه هایی که با کلمات قابل توصیف نیستند.

تصویر کارت ها ، بهترین راهنمای ما

تصاویر روی کارت های تاروت کبیر، داستانی نمادین را بازگو می کنند. مثل خواب های ما؛ این تصاویر از سطحی فراتر از آگاهی ما و دورتر از درک عقلانی ما می آیند. به همین دلیل شایسته است که فرض را بر این بگذاریم که شخصیت های تاروت همانند شخصیت هایی هستند که در خواب های ما ظاهر می شوند و سرزمینی دور دست و ناشناخته را به تصویر می کشند.

نوشتهٔ بعدی
لنورماند – کارت فال لنورماند چیست

بیشتر بخوانید :

11 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست