1. خانه
  2. >
  3. تاروت
  4. >
  5. روانشناسی رنگ ها – تاثیر و و قدرت باور نکردنی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها – تاثیر و و قدرت باور نکردنی رنگ ها

روان شناسی رنگ

رنگ ها ویژگی هایی دارند که قادرند تاثیر خاصی روی انسان ها بگذارند. رنگ ها همچنین می توانند در تسریع اثر بخشی بهبودی در انسان ها به صورت مستقیم اثر بگذارند. برای مثال رنگ قرص ها در بهبودی انسان کاربرد فراوانی دارد.
با این حال چگونگی تاثیر گذاری رنگ ها بر روی انسان بسته به سن، فرهنگ، ملیت، جنسیت و غیره می باشد. برای مثال رنگ قرمز در نظر مردان، برای جنس مخالف جذاب و تاثیرگذار است.

روانشناسی رنگ در برندینگ و مارکتینگ تماما مورد استفاده قرار می گیرد.
در روانشناسی، رنگ ها معیارهای سنجش شخصیت به ‌شمار می‌آیند؛ چرا که هر یک از آن‌ها تأثیر خاصی بر روح و جسم یک فرد می گذارند و از این رو میتوان رنگ‌ را نمادی از وضعیت روانی و جسمی فرد در نظر گرفت. این موضوع با توجه به پیشرفت‌های دو دانش فیزیولوژی و روانشناسی به اثبات رسیده است.

روانشناسی رنگ

از دوران باستان انسان همیشه تحت تاثیر رنگ و محیط پیرامون خود بوده است. در صد سال اخیر تحقیقات بیشتری در این مورد صورت گرفته است. بنابراین امروزه اکثر افراد از تاثیر رنگ در زندگی خود باخبر هستند.
از مهم ترین رنگ های می شود به رنگ های اصلی زرد، قرمز و آبی نام برد. با ترکیب دو رنگ اصلی به رنگ های ثانویه می رسیم. رنگ های ثالثیه رنگ هایی هستند که از ترکیب یک رنگ اصلی با رنگ ثانویه درست می شوند.

هر رنگ معانی و تاثیرات مخصوص به خود را دارد.
استفاده از رنگ ها بسته به شخصیت و اخلاق ما دارد. ما روزانه از رنگ ها به شکل های مختلف استفاده می کنیم برای مثل بعد از گذر از سنی شروع به استفاده از طیف رنگی خاص و یا مشابه می کنیم که خود برگرفته از ضمیر ناخودآگاه وشخصیت ما است که یا شکل گرفته و یا در حال شکوفایی و شکل گرفتن می باشد.

روانشناسی رنگ ها

رنگ الان چطوریه؟

امروزه رنگ درمانی یکی دیگر از شاخه های علم روانشناسی است. که ما را در شناخت خودمان و محیط پیرامونمان همچنین در درمان و بهبودی عملکرد مغز یاری می رساند.
رنگ ها را می توان در اکثر وسایل و حتی محصولاتی که خریداری می کنیم شناخت. از رنگ ها برای ترغیب و تبلیغ محصولات به دفعات استفاده می شود.

برای مثال در کارت های تاروت یا کارت فال که میراثی است از گذشته می توان به وضوح به این امر اشاره کرد. حتی در گذشته نیز به این عمل واقف بوده اند، بنابراین در قدیمی ترین کارت هایی که می توان یافت، رنگ ها به وضوح اثر خود را نشان می دهند، همچنین معانی پنهان در میان رنگ خود سمبل و نمادی برای پیشگویی است و معنی اصلی کارت ها را نیز می توان از ان ها دریافت کرد.

رنگ های شاد و گرم نماد اتفاقات خوب و گرما بخش و رنگ های سرد نماد غم و ناراحتی می باشند.
اما رنگ ها در کارت های فال و تاروت هر کدام بر اساس روانشانسی و همچنین به عنوان نماد استفاده می شود. طراحان کارت های فال از گذشته تا به امروز از رنگ ها برای بیان نماد و سمبل های پنهان در کارت های فال استفاده می کردند.

رنگ و ارتباط زیبای آن با تاروت

امروزه نیز طراحان کارت های فال به وضوح از این علم استفاده کرده اند و هر کدام از دسته های تاروت یا به قول معروف دک های کارت تاروت یا فال با نظر به علم گذشته و تصاویر پیشینیان، از این رنگ ها برای نشان دادن معانی و حالات کارت استفاده کرده اند.

رنگ در کارت های تاروت به صورت اتفاقی به کار برده نشده اند، برای مثال در تاروت مارسی که یکی از قدیمی ترین تاروت هاست، از رنگ های روشن استفاده شده که به دنبال روح و روان با همراهی ذهن بصری است.

رنگ ها در تاروت بسیار مبتکرانه به کار برده شده اند، برای مثال رنگ قرمز در کارت فال تاروت که رنگی اصلی است؛ نماد من فکر می کنم، آتش و خون، پیامی از عشق، میل و اشتقیاق اولیه، عمل، لذت، درخشندگی است.
زرد: خلاقیت، حفاظت، عق، مثبت و وضوح.
آبی: آزادی، تخیل، وسعت، الهام بخش و حساسیت
تنها با شناخت رنگ ها می توان معانی کارت های تاروت را دریافت.

روانشناسی رنگ ها

نوشتهٔ پیشین
فال قهوه- ریشه تاریخی آن و نکته های فال قهوه
نوشتهٔ بعدی
پاسور چیست _ تاریخچه پاسور و مخترع این بازی

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست